Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Plastik Enjeksiyon Makinesi Nedir?

plastik enjeksiyon makinesi nedir

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve daha sonra soğutulup katılaştırılan malzemenin kalıptan çıkarılmasıdır. Enjeksiyon yöntemi plastik malzemeleri üretmek için en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem ile çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar imal edilebilir.

Bir enjeksiyon makinesi 3 ana parçadan oluşur. Kapama ünitesi(Mengene), enjeksiyon ünitesi ve kalıp.

Bir plastik enjeksiyon parçasının imalat süreci şu aşamalardan oluşur:

Kapama Ünitesi
Enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı sıkıştırıp basınç altında tutan ünite’dir. Daha basit olarak enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.

Enjeksiyon
Granür halindeki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür. Oradan rezistanslı ısıtıcılar ile ısıtılan silindir içine, hidromotor ile kumanda edilen bir sonsuz vida vasıtası ile alınır. Vidanın önüne kalıbı doldurmak için yeterince malzeme alındığında enjeksiyon işlemi başlar. Erimiş plastik, makinenin ucundaki bir meme vasıtası ile kalıbın içine basınçlı şekilde gönderilir.

Ütüleme
Bu aşamada kalıp içine enjekte edilmiş olan plastik eriyiğin, basınç uygulanarak kalıp boşluğunu iyice doldurması sağlanır. Plastik, kalıp içinde katı hale gelinceye kadar soğutulur ve işlem devam eder.

Soğutma
Enjekte edilen eriyik hammaddenin kalıbın içinde sertleşme zamanıdır.

Kalıp Açma
Kapama ünitesi kalıbın iki tarafı ayrılacak şekilde açılır.

Çıkarma
İticiler vasıtası ile bitmiş parça kalıptan çıkarılır.

Bir Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlamayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlendi *