Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Plastik Enjeksiyon Makinesinin Günlük Bakımı

 

A)

Kontrol edilmeden önce yapılması gereken adımlar aşağıda bölümlenmiştir.

 

İlk olarak, tanktaki yağ miktarını belirlenmiş yağ standardına göre kontrol ediniz. Ardından, ısı ve yağ sıcaklığını kontrol ediniz. Basınç göstergesinin son kontrolü önemlidir.

B)

 1. Başlangıç taşma valfi en düşük basınca geçer.
 2. Sürekli düzgün kaldırma olsun, her şey yolunda olsun ve ardından basıncı ayarlamak için taşma valfi basıncının regülasyonunu kontrol edin ve ayarlayın.
 3. Yağ pompası, yağ muhafazası, elektromıknatıs kontrolü, yağ sıcaklığı 20 derece ile 50 derece arasındadır.
 4. Dökülme.
 5. Gürültü titreşim testi.
 6. Gösterge kontrolü.
 7. Güvenlik için elektrik bileşenlerinin durumunu kontrol ediniz.

 

C)

 1. Hidrolik bileşenleri kontrol edin.
 2. Valf kolu, “geri” gibi “boşaltma” “durma” konumuna dönmelidir.
 3. Kontrol anahtarının ve elektrik bileşenlerinin gevşek olup olmadığını kontrol edin.
 4. Makine kolonu ve dolum yağı taşıyan aktif bağlantı hareket parçaları.
 5. Güç kaynağını kapatın ve iyi bir iş güvenliği sağlayın.

 

Enjeksiyon Kalıp Makinesinin Çalışması

 1. Elektrik kontrol kutusunda su ve yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Nemden etkileniyorsa çalıştırmayınız. Önyüklemeden sonra elektrikli parçalar, bakım personeli tarafından kurutulmalıdır.
 2. Güç kaynağında voltaj olup olmadığını kontrol ediniz. Olması gerekenden +/- %15 olmamalıdır.
 3. Acil durdurma anahtarını, güvenlik kapısı anahtarının normal olmasından önce ve sonra kontrol edin. Motor ve yağ pompası dönüş yönünü doğrulayın.
 4. Soğutma borusunun temiz olduğunu ve soğutma ceketinin yağ soğutucusu ve namlu ucunun suya girdiğini kontrol edin.
 5. Yağlama yağı (gres) için hareket eden kısımlarını kontrol edin, yağlama yağını ekleyin.
 1. Elektrik kontrol sistemini ve makinenin ısıtma borusu paragraflarını açın. Paragrafların sıcaklığına ulaşıldığında makine sıcaklığının dengelenmesi için bir süre ısı koruması yapılır.

 

Çalışma Süreci

 1. Kolay olması için açık havada yapmayın.
 2. Basınçlı yağ sıcaklığını gözlemlemeye dikkat edin. Yağ sıcaklığı öngörülen değer dışında olmamalıdır. Hidrolik yağın çalışma sıcaklığının 45-50 ℃ arasında tutulması, genellikle 35-60 ℃ aralığında olması daha uygundur.
 3. Hareket limit anahtarını ayarlamaya dikkat edin, çarpma sırasında makinenin hareket etmesini önleyin.

İşlem Sonunda

 1. Arıza süresinden önce, içinde şeffaf plastik varil olmalı, uzun süre malzeme oksidasyonu termal ayrışmasını önlemeli veya artık bırakmalıdır.
 2. Kalıbı açmalı, geçiş kolu mekanizması uzun süre engelleme durumunda yapılmalıdır.
 3. Atölye, kaldırma ekipmanı ile donatılmalıdır. Kalıp, üretim güvenliğini sağlamak için kurulum gibi ağır bileşenler konusunda çok dikkatli olmalıdır.

 

Enjeksiyon Teknolojisi

 

 1. Silindir Sıcaklığı

Erime sıcaklığı çok önemlidir. Erime sıcaklığı, nozzle veya hava enjeksiyon yöntemiyle ölçülebilir. Silindir sıcaklık ayarının atımı; erime sıcaklığına, vida hızına, karşı basınca, besleme hızına ve enjeksiyonlu kalıplama döngüsüne bağlıdır. Çalışma süresi uzunsa veya yüksek sıcaklıkta çalışıyorsa, ilk alanın sıcaklığı daha düşük bir değere ayarlanmalıdır. Bu, erken plastik erimesini ve şantını önleyecektir. Enjeksiyon kalıplamaya başlamadan önce hidrolik yağın, hazne kapağının, kalıpların ve malzeme silindirinin doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun.

 

 1. Erime Sıcaklığı

Eriyik akış davranışının erime sıcaklığı, ana rol oynar. Belirli bir erime noktası olmayan plastik, erime noktası erimiş haldeki sıcaklığın bir bölümüdür. PC, PPS gibi sıcaklıktan etkilenen moleküler zincir sertliği, PA, PP, PE vb. esnek zincirler gibi sıvı sıcaklığını değiştirerek belirlenmez. Bu nedenle makul enjeksiyon sıcaklığı kalibrasyonu için farklı malzemelere dayanmalıdır.

 

 1. Kalıp Sıcaklığı

Bazı plastik malzemeler, yüksek kristalleşme sıcaklıkları nedeniyle kristalleşme hızları yavaştır ve daha yüksek kalıp sıcaklıklarına ihtiyaç duyarlar. Kalıp tasarımı ve kalıplama mühendisliği koşullarında, sadece uygun sıcaklığı korumak değil, aynı zamanda düzgün dağılımı da sağlamak önemlidir. Kalıp sıcaklığının düzensiz dağılımı, düzensiz büzülmeye ve iç strese yol açabilir.

 

 1. Enjeksiyon Basıncı

PA, PP malzeme gibi plastik ürünler için gerekli olan farklı enjeksiyon basıncı, artan basınç gibi likiditesini de önemli ölçüde artıracaktır. Enjeksiyon basıncı, ürünün yoğunluğunu belirler. Sabit bir değeri yoktur ve kalıba doldurma ne kadar zor olursa enjeksiyon basıncı da o kadar artar. Her plastiğin doğası gereği akış farklıdır. Aynı malzemenin erime sıcaklığının zorluğuna göre viskozitesi de değişecektir. Farklı ürünlerin kalıp tasarımı ve kalıp sıcaklığı malzeme akışının direncini değiştirecektir. Aynı enjeksiyon hızını korumak için çeşitli koşullarda enjeksiyon basıncının kesinlikle değişmesi, eriyik akışının neden olduğu direncin üstesinden gelmesi gerekir.

 

 1. Enjeksiyon Hızı

Enjeksiyon hızı ayarı, eriyik dolum kalıp süresini ve akış modelini kontrol etmektedir. Enjeksiyon hızının doğru ayarlanması veya ayarlanmaması ürün görünüm kalitesinde önemli rol oynar.

 

 1. Zaman Parametresi(Kalıplama Döngüsü)

Kalıp doldurma süresi genellikle 10 saniyeden fazla değildir. Tutma süresi daha uzundur. Plastik parçaların et kalınlığına bağlı olarak (duvar kalınlığı) minimum büzülmeyi sağlamak için uzun zaman alır. Soğutma süresi; malzeme kalınlığı, kalıp sıcaklığı ve ürünler gibi özel duruma göre ayarlanmış plastik kristal faktörlere bağlıdır.

tr_TRTurkish