Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Chiller Montajı

Chiller Montajı

Satın alınan su soğutma chiller cihazının ardından kurulumu yapılması ve devreye alma yani ilk çalıştırma işlemi yapılması gerekir. Bunun için de uzman teknik servis ekibimizin chiller cihazının nereye konması gerektiğine karar vermesi gerekir.

chiller montajı

Öncelikle teknik ekip aşağıdaki noktalara dikkat edecektir:

  • Soğutulması istenen suyun ne amaçla kullanmak istenildiği
  • Su miktarının ne olacağı
  • Cihazın kapalı mı veya açık mekanda mı duracağı
  • Cihazın çalışırkenki çıkan sesin tesis tarafından önemli olup olmadığı

Öncelikle chiller cihazın açık veya kapalı alanda olsun, çok fazla dar mekanlarda durmaması gerekiyor, cihazın içindeki basınç fan yardımıyla dışarıya hava atılmaktadır, cihazın durduğu alan çok dar veya üzeri kapalı ise hava rahatça dışarıya atılamayacak geri gelerek cihazın çok fazla basınç altında çalışmasını sağlayacaktır. Bu da chiller cihazın çok fazla baskı altında çalışmasına ve kısa sürece yüksek basınca gireceği anlamına gelir. Bu da gerektiği soğutmayı tam olarak sağlayamamasına sebep olur ve çok fazla enerji tüketir.

Chiller soğutma cihazı etrafı açık ,rahat ,nemli olmayan ve tozdan arınmış mekanlarda konumlandırılması tercih edilir.

Chiller Sisteminin Kurulum Aşaması

Büyük kapasiteli chiller cihazları kullanıcılar tarafından daha çok dış mekanlara konmak istenir, cihazların boyutlarını çok büyük olmasından dolayı bu gibi durumlarda chiller cihazların üzerine yağmur ve tozdan koruyacak çatı gibi bir koruma yapmakta fayda vardır. Her ne kadar chiller cihazları yağmur, kar ve rüzgar gibi dış mekanlarda oluşacak hava şartlarına dayanıklı olsa da özellikle elektrik panosunun ıslanmasını koruma amaçlı chillerin üzerine çatı gibi bir koruma yapmakta fayda vardır.

Sonrasına binanın elektrik bağlantısına bakılır, cihazın çekeceği akıma yeterli mi, pompa ve kompresör motorunun elektrik bağlantısı trifaze mi, sigorta ve kablo kalınlığı cihazın çekeceği akıma yeterli mi vs gibi teknik özelliklere bakılır duruma göre karar verilir.

Chiller cihazına bağlanacak suyun bulunduğu yer tespit edilir, cihaza verilecek suyun boru çapları, basıncı, temizliği ve sertliği gibi suya has özellikler tespit edilir.

Çok sert, içerisinde asidik özelliği fazla olan, kirli veya kireçli suyun chiller cihazında bulunan boruların tıkanmasına ve içerisindeki komponentlerin korozyonuna sebep olur. Bu gibi durumlarda chillerin iç ana komponentlerinin arızalanmasına ve yenisi ile değişmesini zorunlu hale getirmektedir. Cihaza verilecek suyu iyi analiz etmeli ve cihazın su girişine mutlaka filtre konmalıdır. Filtre her ne kadar küçük partikül ve artıkların cihaza girmesini engellese de gözle görülmeyen ufak partikül ve atıkların suya karışmasını engellemek çok zordur, bundan dolayı cihaza verilecek suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Ücretsiz Keşif

Nasıl bir soğutma sistemine ihtiyacınız olduğunu ücretsiz keşif ile biz belirleyelim.

En Uygun Fiyatlandırma

Piyasada yer alan bir çok firmaya göre sizin için en avantajlı fiyatları sunalım.

Kısa Sürede Montaj

Teklifimizi kabul ettiğiniz takdirde en kısa sürede montaj hizmetini gerçekleştirelim.

tr_TRTurkish