Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Isı Pompası Nedir?

ısı pompası nedir

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası, en genel tanımıyla ısıyı bir ortamdan alıp diğer ortama taşıyan bir sistemdir. Isıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihaz içinde toplar. Yani yaz aylarında soğutma, kış aylarında ise ısıtma yapabilir. Isı pompası sistemi; kaynağının %75’ini doğadan, %25’ini ise  elektrikten alır. Bu özelliği sayesinde çevre dostu sistemlerdir ve her türlü hava şartında çalışabilirler.

Hava, su ve toprak olmak üzere üç adet kaynağı bulunabilir. Isı pompaları bu kaynaklara göre “Hava Kaynaklı Isı Pompası”, “Su Kaynaklı Isı Pompası” ve “Toprak Kaynaklı Isı Pompası” olarak isimlendirilmektedir. Ayrıca ısının sağlandığı kaynağın ve ısının pompalandığı ortamında cinsine göre de “Havadan Havaya”, “Havadan Suya”, “Sudan Suya”,  ve “Yerden Havaya” şeklinde isimlendirilirler. Bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı hava olduğu için hava kaynaklı ısı pompası daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Herhangi bir kaynaktan alınan ısı, sistemdeki evaporatöre(buharlaştırıcı) gönderilir. Sistem içindeki soğutucu akışkan, kaynaktan alınan ısı enerjisi ile sıcaklığını yükselterek buhar hale geçer. Buhar hale geçen soğutucu akışkan, evaporatörden kompresöre aktarılır. Kompresörde sıkıştırılan soğutucu akışkanın sıcaklığı daha da artar. Soğutucu akışkan yeterli ısıya ulaştıktan sonra son aşamada kondensere(yoğuşturucu) gönderilerek dış ortama aktarılması için hazır hale gelir.

Isı Pompasının Avantajları

  • Doğa dostudur. Yenilenebilir enerji kaynağı olduğu için çevreye zarar vermez.
  • Aylık çalışma maliyeti diğer sistemlere göre daha düşüktür.
  • Enerji verimliliği yüksektir.
  • Tek bir cihaz ile ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını gidererek her bir ihtiyaç için farklı bir cihaz kullanılmasının önüne geçer. Bu özelliği sayesinde maliyet açısından avantaj sağlar.
  • Bakım maliyetleri düşüktür.
  • Sistemde tehlikeli gaz veya tehlikeli sıvı bulunmadığı için kaçak veya yangın riski yoktur.
Yoruma kapalı.