Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Yeni Soğutma Teknolojisi | Ecochill

eco chill

Yeni Soğutma Teknolojisi | Ecochill

Enerji ihtiyacı, tüm dünyada her geçen gün artmaktadır. Enerjiye olan ihtiyacın yeterli miktarlarda karşılanabilmesi, tüm iş sektörleri için büyük önem arz etmektedir. Enerji üretimi ve ihtiyacı dengesini sağlayabilmenin en kolay yollarından birisi de enerji tasarrufu sağlamaktır. Enerji tasarrufu ne kadar fazla olursa enerjiye duyulan ihtiyaç da o kadar az olacaktır. Bunlarla birlikte enerji üretimi için fosil yakıtların kullanımı bir miktar azalır ve hem çevre hem de insanlık için olumlu bir durum ortaya çıkar.

Ecochill teknolojisi, tam da bu noktada kullanıcılara önemli miktarlarda elektrikten tasarruf etme imkanı sağlıyor. Kullanıcı, bu sayede daha düşük miktarlarda elektrik faturasıyla karşılaşıyor.

Ecochill Çalışma Prensibi

Chiller sistemlerde, sistemdeki kompresör sürekli olarak çalışarak kullanıcının soğutma ihtiyacını giderir. Ecochill sistemlerde ise hava sıcaklığının, istenilen su sıcaklığından düşük olduğu durumlarda kompresörler çalışmayı durdurur ve sadece fanlar devreye girer.

Sistem, devredeki suyu ortamdaki hava yardımıyla soğutur. Bu durumda kompresörlerin çalışmaması sistem içinde önemli miktarlarda enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olur. Havanın sıcaklığı, istenilen suyun sıcaklığından yüksek olduğu durumlarda ise kompresörler devreye girerek devredeki suyun soğutulmasına yardımcı olur.

Örneğin; sisteminizin bulunduğu ortam 5 °C ve istediğiniz su sıcaklığı 15 °C olsun. Bu durumda kompresörler çalışmayı durdurur ve fanlar devreye girer. Havanın sıcaklığı, istediğiniz su sıcaklığından daha düşük olduğu için sistem, devredeki suyu hava sayesinde soğutur. Fakat tam tersi durumda yani, sisteminiz bulunduğu ortam 15 °C ve istediğiniz su sıcaklığı 5 °C olması durumunda kompresörler devreye girer ve suyu istediğiniz sıcaklığa getirir.

Ecochill sistemler, genel olarak soğuk iklime sahip ortamlarda tercih edilmelidir. Çünkü; sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu ortamlarda, hava sıcaklığının istenilen su sıcaklığından yüksek olması ecochill teknolojisinin devreye girmesine engel olur.

Bir Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlamayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlendi *

tr_TRTurkish