Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Chiller Kurulumu Nasıl Yapılır?

chiller kurulumu nasıl yapılır

Chiller Kurulumu Öncesi Proje Aşamaları Nelerdir?

Chiller kurulumu için öncelikli adım; projenin uygulanabilmesi için gerekli kurumlardan onay alınmasıdır. İlgili kurumların onayı olmadan chiller kurulumu yapılmamalıdır.

Kurulum öncesinde hazırlanan plan dahilinde boru ve kanalların geçiş yerleri, yaklaşık boru ölçüleri, makine ve cihazların konumlandırılma şekilleri ile proje hesaplarının yöntemi belirlenir. Bu adımda kullanılan ölçek 1/100 oranındadır.

Chiller kurulumu sırasında öneri tasarımı hazırlanır. Hazırlanan öneri tasarımı tesisat şekli ve yapılabilirliği konusunda incelenir. Hava soğutmalı chiller veya su soğutmalı chiller modelleri, işletme ve aşınma masrafları dikkate alınarak uygulama krokisi oluşturulur.

Uygulama projesi kısmında ise öneri raporu ve ön proje ile birlikte ana hatları oluşturulmuş iş, mimari uygulama projesi üzerinde ifade edilir ve teknik hesapları yapılır. Tüm hesaplar, planlar ve kolon şemalarını içerir. Uygulama projesinde kullanılan ölçek 1/50 oranındadır.

Son aşamada ise tesisatın yoğun olduğu hacimlerde 1/20 ve 1/10 oranında ölçekli plan, kesit ve görünümleri ile birlikte yalıtım detayları, yalıtımlı ve yalıtımsız kanal kesitleri, boru askı ve genleşme elemanları detayları, kullanılan cihaz ve makinelerin bağlantı şemaları için gerekli 1/10 , 1/5 ve 1/1 oranlarında ölçekli detay projeleri hazırlanır. Bu adımlardan sonra chiller kurulumu yapılır

Makine Dairesinin Hazırlanması

Tesis, makine dairesinin hazırlanabilmesi için aşağıda belirtilen hususlarda DIN8975’e uygun olmalıdır.

  • Bir soğutma sisteminde belirli bir hacimde, belirli şartlarda, belirli soğutucu akışkandan ne miktarda bulunabileceği belirlenir.
  • Kompresör dairesi ebatları,  kapı ve pencere ebatları ve nitelikleri belirlenir.

Cebri sirkülasyonlu havalandırma yapılırsa  havalandırma havası miktarının tayini ve havalandırmada göz önünde tutulacak esaslar;

  • Yangından korunma
  • Tehlike anında kullanılması için harici şalter yapılması
  • Makine dairesine bitişik hacimler yapılması

Kaidenin Yerini Hazırlanması

  • İzolasyonun Sağlanması

Chiller sistemlerin montajının yapılacağı yerin belirlenmesinin ardından titreşim, ısı ve ses yalıtımı yapılır. Bu işlemden sonra izolasyonun sağlanması gerekir.

Kompresör ve pompaların çalışma esnasında ortaya çıkarttığı titreşim ve duruş veya kalkışlardaki vuruntu gürültülerini engellemek adına izolasyon işlemi yapılır. Ayrıca hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda sistemdeki su veya yağın donmaması ve soğutucu akışkanın soğuktan etkilenmesini için de izolasyon yapılması gerekir.

  • Kaide Yerinin Düzeltilmesi

Chiller montajı yapılırken chiller sistemin konumlandırılacağı zeminin sağlam ve düz olması gerekir. Eğer zemin düz ve sağlam değilse zemin çalışması yapılarak sorun çözülmelidir. Aksi halde bu durum chiller sistemin çalışmasında sorunlara yol açabilir.

  • Drenaj Bağlantıları

Su soğutmalı chiller sistemlerde; atık su, yağ vb. sıvıların tahliyesi ve chiller sistemlerin elektrik aksamlarında oluşabilecek tehlikelerin önlenmesi için kaidenin bulunduğu yere drenaj sistemi yapılmalıdır.

Drenaj sistemindeki borular basınç oluşturmadığı için çelik boru kullanılması gerekmez. Çelik boru yerine PVC boruların kullanılması maliyet açısından daha avantajlıdır.

Drenaj sistemi önemli bir husustur çünkü yapılmaması halinde chiller kullanımında sorunlar yaşanacaktır.

 

Yoruma kapalı.
tr_TRTurkish