Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Chiller Nedir?

chiller nedir

Chiller nedir?

Asıl adı su soğutma cihazı olan fakat genellike chiller olarak ingilizce ismi ile bilinen bu cihazların kullanım amacı, ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa transfer etmektir.  Chiller; içeresindeki soğutucu gazın evaparatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin, kondenser üzerinden atarak suyu soğutan sistemlerdir.

Chiller Sistemi Nasıl Çalışır?

Chiller cihazının çalışma prensibi sırasıyla şu şekilde gerçekleşir evaparatörden gelen soğutucu akışkan kompresörde sıkıştırılarak basıncı ve sıcaklığı arttırılır, daha sonra soğutucu akışkan kondensere geçer, burada su veya hava ile soğutucu akışkanın sıcaklığının atılması sağlanır, likit hale gelen soğutucu akışkan kısılma vanasından geçerek hal değişimine uğrar ve soğur evaparatörde soğutucu akışkan ve su ısı transferi yaparak suyun soğumasını sağlar, soğuyan su pompa vasıtasıyla sisteme gönderilir.

Soğutulan bu su kullanım alanına göre plastik enjeksiyon cihazların soğutulmasında, otel AVM gibi yüksek soğutma kapasitesine ihtiyaç duyulan yapılarda, askılı ve sabit punta kaynak makinelerinde, dikiş kaynak makinelerinin çene ve trafolarında hidrolik preslerde, tel erezyon makinelerinde, ayakkabı taban makinelerinde, asit kaplama tesislerinde, CNC makinelerinde, Laboratuvar ve test cihazlarında kullanabiliriz.

Chiller cihazları iki farklı şekilde olur

  • Su soğutmalı chiller
  • Hava soğutmalı chiller

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller ile su soğutmalı chiller arasındaki en büyük fark oluşan ısının nereye aktarıldığı ile ilgilidir, hava soğutmalı sistemlerde kompresörde sıkıştırılan yüksek sıcaklıktaki gaz kondensere gönderilir, üzerinde fanlar olan kondenser bataryaları yardımıyla ısı transferini gerçekleştirir üzerindeki gazı havaya iletir. Bu tip çalışma prensibine sahip olan chiller hava soğutmalı chiller olarak adlandırılır.

Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller cihazı hava soğutmalıdan farklı olarak ısı transferini gerçekleştirecek olan kondenserin batarya şeklinde değil de shell&tube veya plakalı ısı değiştiriciler vasıtasıyla kompresörden gelen yüksek sıcaklıktaki gazı shell&tube kondensere iletilmesiyle dışarıdan ayrıca su alınarak gazın soğutulması ile gerçekleşir. Bu tip sistemler daha çok su maliyetinin az enerji maliyetinin yüksek olduğu yerlerde tercih edilen sistemlerdir.

Bir Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlamayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlendi *

tr_TRTurkish