Telefon: (212) 544 23 51 | E-posta: bilgi@taninmismakina.com

Soğutma Suyu İçin Filtre Seçimi Nasıl Olmalı?

soğutma suyu için filtre seçimi

Her bölgenin su kalitesi ve temizliği farklıdır. Bu durumda su soğutma (chiller) gruplarında kullanılacak olan suyun temizliği elzem olmaktadır, kullanılacak olan suyun filtrasyonu yapılmadan direkt kullanılması zamanla chillere zarar vermekte kullanım ömrünü azaltmaktadır. İçindeki sudan gelen kir, artık parçaları gibi zarar verici partiküller sayesinde sistemin su sirkülasyonu sağlıklı çalışmamakta, içinde tıkanıklıklara sebep olup daha maliyetli sonuçlara doğru giden diğer ana komponentlerin deformasyonuna sebebiyet vermektedir.

Aynı durum ile de bakıcak olursa suyun fazlaca kireçli olması da zamanla cihazın iç aksamında hasara yol açmaktadır.

Bu durumun önüne geçmek ve en aza indirgemek için cihazların yılda en az (kullanım sıklığına göre) bakımları ve temizliğini yaptırmak gerekir.

Ayrıca diğer önemli konu ise kullanılacak olan suyun filtrasyonu muhakkak yaptırılmalıdır. Bu ise kesinlikle filtrasyon sektöründeki firmalardan hizmet almak ile yapılmalıdır.

Sanayide uzun yıllar su filtrasyonu ihmal edilmiş sebep olduğu durumlar yeni yeni farkına varılmaya başlanmıştır. Gelişmiş ülkelerde ise su filtrasyonu daha işletme kurulurken yapılır ihmal edilmez. Ülkemizde ise bu konuda çok dikkate alınmaz, daha çok işletmeler kurulur çalışmaya başlar belli bir süre sonra yaşanan olumsuzluklardan dolayı soğutma suyun  filtresi satın alınır ve sisteme dahil edilir.

Kullanılacak olan suyu sadece dıştan gelen maddelerden değil kendi içinde üreyebilen biyolojik maddelerden de korumak gerekir bunu ise ancak doğru filtrasyon hizmeti veren firmalar ile yapmak mümkündür. Normal kuyu sularında kullanılan filtre türleri soğutma sularında belli bir süre sonra tıkanıklığa sebep olduğu gözlemlenmiştir bu ise suyun debisinin azalmasına neden olur.

Yaşanan tecrübelere göre en uygun filtre diskli filtre türleridir. Disk filtrelerin üzerinde olan kanalcıklar suyu daha iyi temizlemektedir. Bu disk filtreler su da 0,3-0,5 bar basınç kaybına yol açarlar ve suyun kendi içinde olan biyolojik üremeyi engellerler. 100 mikron seviyesindeki filtrasyonlar çoğu işletmelerde yeterlidir. Ancak plastik profil imalatı yapan veya punto kaynak makinası olan işletmelerde daha hassas ölçü gerektiğinden filtrasyon hizmeti veren işletmeler ile ortaklaşa çalışıp kullanılacak olan filtre ve ölçüye karar verilmelidir.

Bir Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlamayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlendi *

tr_TRTurkish